Sports

Dover-Foxcroft Kiwanis Piscataquis River Race results

DOVER-FOXCROFT — The Kiwanis Club of Dover-Foxcroft held its 50th annual Piscataquis River Race on the morning of Saturday, April 27 with paddlers traveling approximately 9.5 miles from Guilford to Dover-Foxcroft. The event is one of the biggest fundraisers for the Kiwanis with proceeds benefiting the organization’s numerous charitable endeavors.

This year’s event featured 44 boats and 89 racers. There were 17 separate classes of kayaks and canoes with entrants in three different categories — racing, recreational, and challenge.

The Bob Darling Memorial Trophy was awarded to the fastest kayak and the fastest canoe in memory of the past Kiwanis president and past chair of the Dover-Foxcroft Kiwanis Piscataquis River Race.

Observer photo/Stuart Hedstrom
UNDER AN HOUR — The 2-person kayak team of Timothy Johnston and Orion Fleming had the day’s fastest time during the Kiwanis Club of Dover-Foxcroft’s 50th annual Piscataquis River Race from King Cummings Park in Guilford to the finish line in Dover-Foxcroft across West Main Street from Foxcroft Academy on Saturday, April 27. Johnston and Fleming finished the approximate 9.5-mile paddle in a time of 57 minutes, 23 seconds and as the fastest kayak their names will be added to the Bob Darling Memorial Trophy, named for the past Kiwanis president and race chair.

The fastest kayak was Timothy Johnston and Orion Fleming with a time of 57 minutes, 23 seconds.

The fastest canoe was paddled by Chip Loring, Mark Ranco, Rod McLain, Alden Thiban, and Damon Galipo with a time of 58:46.

The Kiwanis thanks all its partners and friends who help to make the race possible.

Observer photo/Stuart Hedstrom
BOB DARLING MEMORIAL TROPHY — Doris Darling, third from left, presented the Bob Darling Memorial Trophy to the fastest canoes and kayaks in honor of her late husband during the 50th annual Dover-Foxcroft Kiwanis Piscataquis River Race on April 27 as paddlers traveled about 9.5 miles from Guilford to Dover-Foxcroft. The fastest kayak was Timothy Johnston and Orion Fleming with a time of 57 minutes, 23 seconds. The fastest canoe was paddled by Chip Loring, Mark Ranco, Rod McLain, Alden Thiban, and Damon Galipo with a time of 58:46.

Full race results are Class 1 open speed event: 1. Chip Loring, Mark Ranco, Rod McClark, Alden Tribua, Damon Gallope 58:46 (Bob Darling Memorial Trophy for fastest canoe); 2. J.D. Burke, Jackson Winslow, Allisen Risinger, Mark Risinger, Brady Burke, Jack Burke, Richard O’Donald 1:01:17; 3. Ashton Mabee, James Mabee, Terry Wescott, Tommy Kerly, Leslie Winchester, Ethan Rishton 1:01:36; 4. Aaron Winslow, Brady Winslow, Levi Marvine 1:19:36.

Class 2 racing one-person kayak, short K-1: 1. John Gauey 1:16:39.

Class 3 racing one-person kayak, long (wildwater hull) K-1: 1. Ray Wirth 1:01:32; 2. Daniel Baumert 1:04:59.

Class 4 racing one-person open canoe OC-1: 1. Jeff Owen 1:04:36; 2. Peter Howe 1:06:07; 3. Alan Paradise 1:12:28.

Observer photo/Stuart Hedstrom
CLASS WINNER — Ray Wirth nears the finish line of the Dover-Foxcroft Kiwanis Piscataquis River Race as he earned top honors in the racing one-person kayak, long (wildwater hull) K-1 class at 61 minutes, 32 seconds.

Class 5 racing two-person open canoe, short OC-2: 1. Bob Martin, Ravin Berry 1:14:01.

Class 6 racing two-person open canoe, medium OC-2: 1. Glen Widmer, George Mayfield 1:10:46; 2. Gary Brooks, Bill Deishan 1:17:29.

Class 7 recreational one-man kayak K-1: 1. Glenn Montgomery 1:18:30; 2. Fred McAfee 1:36:02; 3 Todd Winchester 1:42:48.

Class 8 recreational one-woman kayak K-1: 1. Christine McMillen 1:32:04.

Observer photo/Stuart Hedstrom
7-PERSON CREW — The team of J.D. Burke, Jackson Winslow, Allisen Risinger, Mark Risinger, Brady Burke, Jack Burke, and Richard O’Donald was second in the open speed event in a time of 61 minutes, 17 seconds on April 27.

Class 9 recreational two-person kayak K-2: 1 Timothy Johnston, Orion Fleming (Bob Darling Memorial Trophy for fastest kayak).

Class 10 recreational one-person open canoe OC-1: 1. Peggy McKee 1:27:03.

Class 11 recreational two-person open canoe, short OC-2: 1. Apemesim Gailpean, Nora Daffy 1:08:59; 2. Martin Estes, Andrew Smith 1:21:58; 3. Josh Gray, Samuel Whitney 1:22:07; 4. Elizabeth Kendall, Lindsay Boisvert 1:31:43.

Class 12 recreational two-person open canoe, medium OC-2: 1. Agnes Mary, Tess Mooney 1:12:03; 2. Dan Littlefield, Maeve Littlefield 1:15:04; 3. Evan Worthing, Kaleb Worthing 1:15:12; 4. Dan Rogan, Heidi Hummel 1:19:00; 5. William Smith, Morgan Smith 330 1:22:12; 6 Rebecca Huettner, Susannah Huettner 1:22:17; 7. Alexander Larrabee, Orrin Huettner 1:25:01; 8. Magnolia Shaw, Andy Shaw 1:27:42.

Observer photo/Stuart Hedstrom
VIEW FROM ABOVE — The pairing of Ravin Berry and Bob Martin get ready to go under the railroad trestle near the finish line. They earned top honors in the racing two-person open canoe, short OC-2 class in 1:14:01.

Class 13 recreational junior/senior open canoe OC-2: 1. Richard Hartley, Jed Hartley 1:17:08; 2. John Stuart, Matthias Smith 1:21:55; 3. Nathan Knight, Mya Knight 1:32:43.

Class 14 recreational ancient mariners open canoe OC-2: 1. 1 Michael Sproul, Laurie Sproul 1:11:38; 2. John Simko, Roger Merchant 1:18:40.

Class 15 challenge, couples challenge OC-2: 1. Danielle Dorrie, Chris Francis 1:09:20; 2. Cooper Power, Cliodhna O’Malley 1:11:28; 3. Jake Berry, Charley Martin-Berry 1:15:41; 4. Chris Brooks, Chelsea Daniels 1:18:19; 5. Georgiana Miller, Cedar Marcus 1:27:00; 6. Jordan Marden, Morgan Wren 1:27:42.

Class 16 challenge, Key Club/high school challenge OC-2: 1. Emma Eckert, Chelsie Smith 1:19:11.

Observer photo/Stuart Hedstrom
RECREATIONAL PADDLE — Maeve Littlefield and Dan Littlefield came in second at 1:15.04 in the recreational two-person open canoe, medium OC-2 class.

Class 17 challenge, corporate/public service challenge K-1 or K-2: 1. Chad Robertson 1:10:10.

For more on the Kiwanis Club of Dover-Foxcroft, go to www.doverfoxcroftkiwanis.org.

Get the Rest of the Story

Thank you for reading your 4 free articles this month. To continue reading, and support local, rural journalism, please subscribe.